Kuidas luua uusi sõprussuhteid?

Lapseeas käib uute sõprade leidmine sageli pigem sujuvalt ja loomulikult ning tundub üsna lihtne. Kohad, kus lapsed aega veedavad – lasteaed, kool, laagrid, trennid ning huviringid on uute suhete loomiseks soodne pinnas.

Täiskasvanute sõprussuhted ei teki automaatselt – need nõuavad üksjagu teadlikku pingutust ning ka aega. Kui sa tunned, et uute sõprade leidmine on sinu jaoks keeruline, usu – sa ei ole selles üksi. Tihti on üksindusse vajumine oluliselt lihtsam kui uute sõprussuhete loomine. Isegi kui oleme inimestest ümbritsetud, ei tarvitse meil olla aimugi, kuidas teha nii, et neist inimestest saaks meie sõbrad?
Siin on mõned käitumisviisid, mida endas kultiveerides saad kaasa aidata sõprussuhete tekkimisele:


1. Initsiatiiv.
Inimesed eeldavad, et sõprussuhted peaksid sündima orgaaniliselt ja lihtsalt „juhtuma“, nagu see varasemas elus alati oli. Täiskasvanuikka jõudnuna see paraku enam tõele ei vasta. Olles nooremad, elasime me teistlaadi elu, milles olid enamasti olemas kõik sõpruse loomiseks vajalikud koostisosad: pidev planeerimata suhtlus ja jagatud haavatavus. Täiskasvanuna me vaikimisi sellises argipäevas ei ela. Nii siis ongi nii, et täiskasvanuna leiavad uusi sõpru need, kes võtavad selle nimel tegutsemise ise initsiatiivikalt ette.

 
Kuidas see käib? Töökaaslase kutsumine kohvi jooma, üritustel osalemine, kursustel osalemine, enda tutvustamine teistele nt kasvõi rühmatrennis ja kohtumistel käimine.

 

2. Positiivne kinnitus.

Üks sõprade leidmise müüte on see, et me peame selleks olema lummavad, karismaatilised ja lõbusad. Tegelikkus on aga hoopis lihtsam – inimestele meeldivad need inimesed, kellele nemad ise meeldivad. Mõtle ise: kas pole mitte meeldiv koos olla just nendega, kellega tunned end mugavalt ning aktsepteerituna?

Kuidas see käib? Tee siiraid komplimente; anna märku, et mõtled teise inimese peale, isegi kui teil pole aega kohtuda; püüa märgata inimestes sulle meeldivaid iseloomujooni; kui keegi pani sind nägema midagi uues valguses, jaga seda temaga; näita inimesi tervitades välja entusiasmi.

 

3. Enesekindlus.

Miks vajab sõpruse loomine kindlust ja eneseusku: sest teise inimesega lähedase sideme loomine teeb meid hirmutavalt haavatavaks. Me riskime sellega, et meid lükatakse eemale. Enesekindlad inimesed aga kinnitavad endale, et nad meeldivad teistele. See aitab neil julgelt suhtlust alustada ja asuda sõprust looma. Kui keegi neid tõrjubki, on nad kindlad, et sellel ei ole midagi pistmist nende olemusega. Samuti ei eelda nad, et neid on kõrvale visatud, kui olukord jääb mitmetimõistetavaks. Mis peamine – enesekindlad inimesed kinnitavad endale, et nad on meeldimisväärsed ja neil on teistele nii mõndagi pakkuda.

 
Kuidas see käib? Ära võta teiste inimeste reaktsioone isiklikult; eelda, et neil on head kavatsused (kui nad ei ole sulle vastanud, siis seetõttu, et neil on kiirem mitte, et nad vihkavad sind); eelda, et sa meeldid teistele, kuni keegi ei ole spetsiaalselt väljendanud vastupidist. Ja ole oma sisekõnes enda vastu lahke.

 

4. Püsivus.

Sõprade leidmine on protsess, mille jaoks paljud meist tunnevad, et ei jätku aega ja energiat. Isegi kui sõprusele on algus tehtud, võivad täies õies sõprussuhted lihtsalt ära vajuda. Tuleb aktsepteerida, et sõprus võtab aega ja on protsess. See, et te ei pruugi algusest peale tunda end parimate sõpradena, ei tähenda, et te poleks üldse sõbrad. Sõprust kasvatatakse ühise ajaveetmise kaudu ja teie sõprus tõenäoliselt muutub, mida rohkem te üksteist tundma õpite.

Kuidas see käib? Jää uute sõprade suhtes optimistlikuks (ja ära anna liiga kiirelt hinnanguid sõpruse potentsiaali kohta); ilmu seltskondlikele koosviibimistele jätkuvalt kohale ja anna endast märku.


5. Käe sirutamine.

Kui võtad oma sõprussuhete loomise eest vastutuse, tähendab see ka seda, et pead olema valmis esimesena kätt sirutama. Kui oled kohanud kedagi toredat,  leia ka aega, et seda ühendust hoida. Lihtne on kibestuda ja tunda, et teised peaksid ise plaanidega sinu poole pöörduma. Aja jooksul tekib sõprussuhetesse rohkem tasakaalu, nii et see, kui pead praegu sõbra leidmiseks rohkem tööd tegema, ei tähenda, et sa seda alati tegema jääd. Suhte loomise alguses ole aga valmis ise esimesena kätt ulatama.


Kuidas see käib? Kutsu keegi endaga lihtsalt aega veetma; anna endast aeg-ajalt märku ja uuri, kuidas tal läheb; kommenteeri postitusi sotsiaalmeedias.

Täiskasvanuna sõprade leidmine on raske töö, milleks paljud meist ei ole valmis, kuna see oli varem vaevatu. Võimaliku tagasilükkamisega silmitsi seismine muudab meid haavatavaks, kuid initsiatiivi võtmine on ühenduse loomiseks vajalik. Kui lihvid endas neid viite oskust, avastad aga, et sinus peitub potentsiaal luua endale just selline sõprus- ja suhtlusringkond, mida sa vajad. Sul tuleb selle nimel vaid teadlikult tegutseda.

Eelmine
KUIDAS KAUGTÖÖ AJAL PALGATUD TÖÖTAJA LADUSALT PARDALE SAADA?
Järgmine
Sinu edu võti uuel töökohal - oskus luua endale tugivõrgustik

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: