Naerda tuleb nii palju kui võimalik!

Täna on 1. aprill ja me räägime naerust. Korralik kõhutäis naeru on miski, mis meeldib meile kõigile. Ja miks ka mitte – naerda on ju tore ja see teeb tuju rõõmsaks. Uuringud aga näitavad, et naermine pole mitte lihtsalt mõnus ja lustlik tegevus, vaid on tugevalt seotud nii meie vaimse kui füüsilise heaoluga. Ja mitte ainult - see tõstab isegi meie (püsi)suhete kvaliteeti.


Aegade algusest on naer olnud inimesi kokkuliitvaks liimiks. Juba sajandite taguses ohte täis maailmas andis naer kogu grupile signaali, et kõik on hästi ning nüüd võib lõõgastuda. Midagi ohtlikku ega hirmsat ei ole lähikonnas toimumas. Meie aju on selle seose alles hoidnud – me puhkeme naerma kui kohtame midagi lõbustavat, naljakat, üllatavat, lõõgastavat.. Antropoloogide sõnul on naermine universaalne ja kogu inimkonnale omane. See muidugi ei tähenda seda, et kõik inimeste ja kultuuride huumorimeel oleks täpselt ühesugune. Mis ühele on naljakas, ei tarvitse teisel suunurkagi tõsta.


Mõned tõestatud faktid naeru kasulikust toimest:

 

1. Paarid, kes koos naeravad, püsivad paremini koos
Naer ei ole küll võlurohi, kuid uuringud on näidanud, et paarid, kes on altid koos naerma ja põimivad suhetesse huumorit, on ka edukamad stressitekitavate olukordadega hakkama saamisel ja omavaheliste vaidluste lahendamisel, on rõõmsameelsemad ning tajuvad üleüldiselt oma suhet õnnelikumana.

 
2. Naermine on täiesti reaalset kasulik sinu tervisele
Naermine põletab kaloreid, tugevdab immuunsüsteemi, rahustab lihaseid, vähendab vaimset pinget, füüsilist valu ja alandab isegi veresuhkrut. Viis korda päevas südamest naermist on sama kasulik kui 10 min sõudmismasinal - see suurendab südame löögisagedust, ergutab vereringet ja toniseerib sinu kõhulihaseid. Naer võib suurendada infektsioonide vastu võitlevate antikehade vabanemist, vähendades samal ajal kortisooli teket, tugevdades seega immuunsüsteemi. Tõsiste valude käes vaevlevate inimeste puhul on täheldatud, et 10 minutit naeru leevendab valu tajumist kuni 2 tunniks.

 
3. Naermine muudab sind ilusamaks, loomingulisemaks ja õnnelikumaks
Naermine parandab naha toonust ja välimust, kuna naerdes ahmime endasse rohkem õhku ning see aitab rakke hapnikuga rikastada. Suurenenud hapniku kogus organismis kosutab nahka ja muudab nahatooni heledamaks, pöörates tagasi vananemise tundemärke. Teadlased on ka avastanud, et huumorimeelega inimesed lähenevad probleemide lahendamisele loovamalt ning on (töökeskkonnas) produktiivsemad ja tulusamad. Naermine aitab vallandada endorfiine ehk õnnehormoone ning kui need meie sees ringlemas on, tunneme end hästi.

 
Kokkuvõtteks võib öelda, et naerul on kasutegureid palju ning samas puuduvad, erinevalt ravimitest, kahjulikud kõrvalmõjud. Nii et puhas võit! Oluline on veel teada, et korraliku kõhutäie naeru esilekutsujaks on pigem inimtegur kui paljalt nali ise. Me puhkeme naerma 30 korda tõenäolisemalt teiste seltskonnas kui üksi olles. Naer on nakkav – teisi naermas kuuldes on meil endalgi raske naeru tagasi hoida. Ning kui kellelgi on kahtlusi, kas naljatamine on ikka sobilik praegustel keerukatel aegadel – siis vastus on jah! See on tervitatav ja isegi rangelt soovituslik.

Eelmine
MILLEGA SAAME ÄREVAL AJAL OMA VAIMSET TASAKAALU TOETADA?
Järgmine
Võrk, mis püüab su kinni

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: