Millal see puhkus tuleb?

Suurt vahet ei ole, kas oled just käinud puhkusel või hakkad puhkusele minema. Igal juhul on igatsus saabuva või järgmise puhkuse järele suur. Võib-olla me ei oska puhata? Võib-olla paneme võimaluse välja magada ja rõõmus olla ühele (puhkuse)kaardile?.

Kunagi tundus elu ehk lihtsam: 8 tundi tööl, 8 tundi kodus ja 8 tundi und. Selline päevaplaan kujunes suurel hulgal inimestel välja seoses töösturevolutsiooniga, mil inimesed hakkasid töötama tehastes, kus vahetus kestis 8 tundi. Sealt laienes see büroodesse ja mujalegi. Sel ajal hoiti ka väga tugevat piiri töö ja kodu vahel - tööle kuluva 8 tunni jooksul ei olnud kombeks tegeleda koduste asjadega ja väga halb pereinimene olid siis, kui pere jaoks mõeldud 8 tunni jooksul mõtlesid tööasjadest. Praegu enam 8+8+8 tundi päeav jaotamiseks ei sobi, sest maailm on muutunud, tööd on muutunud ja inimesed on ka muutunud.

Praegusel ajal me teame, et inimene on tervik ja kodus toimuv mõjutab töösooritust ning vatupidi. Samuti teame tänapäeval, et rollipiirid peavad olema piisavalt läbilaskvad, et oleks võimalik olla paindlik ja efektiivsem. Seetõttu võib ka hilisõhtul meilidele vastata ja tööpäeva sees lemmikseriaali vaadata, oluline on pigem see, kas me suudame ennast ümber lülitada pingutuselt lõõgastusele ja vastupidi. Enda ümber lülitamine ühelt tegevuselt teisele annab meile võimaluse ka tööpäeval natuke puhata ja puhkuse ajal rahulikult tööplaane teha. Miks seda vaja on?

Teada on, et õnn peitub igapäeva elu detailides, mitte elu suursündmustes ja saavutustes. Kui meie igapäevaelu on rahuldustpakkuv ja suhted head, siis oleme võimelised nn puhkustunnet tundma ka töönädalatel.

Kuidas seda saavutada? Mõtle, mis on sinu jaoks puhkus? Aidata võivad küsimused: millest sa ilma jääd, kui sul puhkust üldse ei ole?; millist head tunnet sa puhkuse ajal koged? Kui sa saad aru, milliseid vajaduste täitmiseks, sul on puhkust vaja, siis on lahendusi nende vajaduste täitmiseks juba rohkem. Näiteks kui sa soovid puhkusest seda, et ei pea mõtlema tööasjadele, siis võib-olla on mõistlik ka mõnesse tööpäeva või vähemalt nädalavahetusse leida aeg, kus tegeled millegi sellisega, mis haarab sind niivõrd kaasa, et töömõtted ei saa ligi (trenn, lauamängud, film/seriaal jm). Kui sinu jaoks on puhkus hommikuti kauem magamine, siis võib olla võimalik kolleegidega ja juhiga läbi rääkida, et alustad hiljem ja lõpetad ka hiljem. Kui sa otsid puhkusest elamusi, siis proovi ka tööpäevade õhtutesse tekitada meeldivaid elamusi, nii et ühe päevas on justkui kaks päeva koos. Jne, jne 😊.


Eelmine
Kas ma peaksin...otsustama?
Järgmine
Konsultantide mitmes tulemine

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: