Ehedus kui supervõime suhete arendamisel

Lihtne on öelda – ole see, kes sa oled. Kui see on võimalik, siis oled sa see, kes oled ehk ehe.

Miks on ehedus suhete arendamisel supervõime? Peamiselt sellepärast, et tõenäoliselt sind  siis ei kahtlustata silmakirjalikkuses, vaid kiputakse pigem uskuma ja usaldama. Eheduse peamine komponent on käitumise – eneseväljenduse – emotsioonide – mõtete - tegude kooskõla. Seetõttu saavad teised inimesed sinust paremini aru ja neil on lihtsam sind mõista. Ehedus on oma tunnetega kontaktis olemine ja suheldes teistega saavad ka nemad aru, kuidas sa seoses nende teemadega end tunned. Teised ei pea nii palju mõistatama, et sind lahti muukida ja sinuga on kerge-lihtne suhelda ja asju ajada.


Eheduse vastand on peamiselt oma tunnete ignoreerimine või varjamine. Selleks on samuti omad põhjused – mida avatum sa oled, seda haavatavam sa oled ja inimesed võivad sind ära kasutada,  seega ennast raskesti loetavaks muutes kaitseme ennast tõenäoliste valukohtade eest. Vahel ei ole enda olemuse varjamine teadlik tegevus, vaid inimene ei saa aru, mida ta tunneb, sest ta on õppinud juba varases eas oma tundeid ignoreerima ja selline olek on tema toimetulekuviis. Ka sellel toimetulekuviisil on omad plussid – sul ei ole küll palju lähedasi suhteid, kuid sa suudad neid kõiki paremini kontrollida. 

Kuidas ehedust endas kasvatada? Paljuski mõjutavad seda meie uskumused, nt kas inimesi saab usaldada jne., kuid õnneks saame midagi ka praegu teha. Üheks võimaluseks ennast paremini tundma õppida ja oma tunnetega paremas kontaktis olla on vaadelda oma tundeid nagu hea perenaine või -peremees. Mida su tunded tahavad sulle öelda? Tõenäoliselt nad annavad märku sellest, millest on vajaka, millised vajadused on kõrvalelükatud, milliste suhetega pole tahtnud/saanud tegeleda jne. Sellise uurimise läbiviimiseks aitab ehk teadmine, et tunded on head, ka negatiivsed tunded. Negatiivsed tunded alati on ja nad on palju tugevamad kui positiivsed ja and osutavad meie probleemidele ja vajadustele. Negatiivseid tundeid ignoreerides või alla surudes kipuvad nad võtavad võimust - kasvavad vaikselt edasi ja pärsivad ehedust. Eitades muutume teiste jaoks järjest suuremaks mõistatuseks, oleme juskui lukus ja keegi ei tea, kust otsida võtit. Selle asemel on tervislikum oma negatiivsed tunded ära aktsepteerida, kasutada neid nagu infokanaleid, mis annavad infot meie enda olemise ja vajaduste kohta. Negatiivseid tundeid läbi töötades pääsevad ka positiivsemad tunded rohkem esile ja kujundavad meie edaspidise elu rahulolevamaks.


Eelmine
Mõista, mõista, kes ma olen
Järgmine
Kas ma peaksin...otsustama?

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: